مقالات

آیا شارژر بی سیم ضرر دارد؟

مضر بودن شارژر بی سیم

شارژرهای بی سیم یا شارژر وایرلس امروزه جایگاه ویژه ای در بازار در بین مصرف کنندگان پیدا کرده است. شارژر بی سیم مثل وسایل الکترونیک دیگر هم مزایا و خوبی دارد هم ایراد و مضراتی دارد. خوب یا مضر بودن شارژر بی سیم به انتظار شما از تکنولوژی بستگی دارد، اما پاسخ این سوال که آیا شارژر بی سیم ضرر دارد؟ این است که در واقع مضر بودن شارژربی سیم برای باتری گوشی یک شایعه است. اما بحث دیگر از مضرات شارژر بی سیم برمی گردد به سلامتی انسان که مورد بررسی قرار می دهیم، همان طور که میدان مغناطیسی زندگی را سهل کرده است همواره مشکلاتی هم برای انسان دارد و سلامت انسان را تحت تاثیر قرار می دهد، تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که میدان مغناطیس مضراتی برای مغز انسان دارد. اگر نگران میدان مغناطیس هستید می توانید زمان خواب گوشی و شارژر وایرلس را در فاصله دورتری از اتاق و محل خواب خود قرار دهید.

آنچه که باید در مورد شارژر بی سیم بدانیم

امروزه استفاده از ارتباط بی سیم بسیار رایج شده است. اما از این نکته نباید بگذریم که ارتباط سیمی در سیستم های انتقال بسیار پر طرفدار تر است و بازدهی و راندمان بالاتری نسبت به ارتباط بی سیم دارد. حال، شارژر بی سیم یا به اصطلاح شارژر وایرلس را مورد بررسی قرار می دهیم. در شارژ بی سیم معمولا با دو سری سیم پیچ سر و کار داریم، یک سر سیم پیچ انرژی را به میدان مغناطیس تبدیل می کند و سیم پیچ دیگر میدان شناور را به انرژی بدیل می کند. شارژر بی سیم بر مبنای القای الکترومغناطیس هست. گوشی هایی که قابلیت شارژر بی سیم دارند باید مجهز به پنل پلاستیکی یا شیشه ای در پشت آن باشند، چون فلز جریان القایی را دچار اختلال می کند.

شارژر بی سیم ضرر دارد ؟

شارژر بی سیم تکنولوژی نو در عصر ارتباطات

استاندارد Qi برای شارژر بی سیم

در شارژرهای بی سیم استاندارد Qi تکنولوژی است که جهت انتقال الکتریسیته بدون استفاده از سیم و به روش القایی الکترومغناطیس به کار می رود. باید به این مورد توجه داشت که یک تکنولوژی نیست و بیش تر یک استاندارد است. این استاندارد توسط بیشتر شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد. اما شرکتی مانند موتورلا از استاندارد mpt مورد استفاده قرار می دهد. که این فناوری معمولا اساس کارش اتصال القایی توسط سیم پیچ است و بر این اساس کار می کند.

شارژر وایرلس بی سیم عمر باتری موبایل را کم می کند، شایعه یا واقعیت؟!

"خیر" . در ادامه این بحث می خوانیم و با دلیل ثابت می کنیم که شارژر های وایرلس هیچ آسیبی به باتری و موبایل وارد نمی کند و دقیقا مانند شارژر های سیمی و دارای کابل عمل می کند. اما در ورژن پیشرفته تر و مدرن تر، شارژر های بی سیم یا شارژر وایرلس مدتی هست که بین مردم رایج است. و روی بورس آمده است. اما از این نکته نباید بگذریم که مدت زمان زیادی به طول انجامید تا شارژر های بی سیم بین مردم جامعه جا افتاد. در اوایل ورود شارژر وایرلس مشکلاتی داشت. و همچنین محدودیت هایی هم وجود داشت. مانند: سرعت بسیار کم، مکان ثابت و... اما با گذر زمان و تلاش شرکت های تولید کننده این محصول مشکلات آن برطرف شد. سامسونگ و شرکت اپل از اولین شرکت هایی بودند که شارژر بی سیم را ساختند و وارد جامعه کردند. گوشی های هوشمندی که در جامعه وجود دارند به باتری های لیتیوم-یونی و لیتیوم-پلیمر مجهز هستند. دکتر دنیل آبراهام دانشمند ارشد لابراتوری می گوید: انرژی الکتریکی، در حین فرآیند شارژ شدن دستگاه به انرژی شیمیایی تبدیل می شود و هنگامی که گوشی در حال شارژ شدن نیست، دقیقا برعکس این عمل رخ می دهد. دکتر آبراهام در ادامه صحبت های خود توضیح می دهد که حداکثر و حداقل ولتاژ مورد نیاز برای این عمل از طرف شرکت های تولید کننده تعریف شده است. و ثابت نگه داشته می شود. پس با شارژ کردن دستگاه چه با سیم و چه بدون سیم امکان عبور جدود انرژی تعیین شده برای باتری امکان پذیر نیست. پس نتیجه می گیریم، فرقی نمی کند که گوشی را با شارژر وایرلس شارژ کنیم یا با سیم، نمی شود انرژی برق بیش از میزان تعیین شده برای باتری را به آن انتقال داد.

شارژر وایرلس جایگزین شارژر سیمی

شارژر وایرلس ورژن مدرن و پیشرفته شارژرهای سیمی

شارژ کامل گوشی هوشمند برای گوشی ها ضرر دارد؟

این بخش از مطلب در مورد مضر بودن شارژر بی سیم نیست و شارژر وایرلس را شامل نمی شود. هرچند که در این مطلب دیدگاه های متفاوتی وجود دارد. اما مبحثی که امروزه در جامعه وجود دارد این است که آیا شارژ نگه داشتن گوشی از شب تا صبح به باتری ضرر و آسیب می رساند ؟
طبق گفته و تحقیقات دانشمندان: خیر، به گوشی آسیب وارد نمی شود. به این دلیل که گوشی های هوشمند طوری طراحی و ساخته شده اند. که به محض شارژ کامل شدن باتری دیگر هیچ گونه انرژی دریافت نمی کند. یعنی وقتی باتری موبایل به 100 درصد می رسد و هنوز به شارژ متصل است هیچ گونه کاری انجام نمی دهد. اما ذکر این چند نکته خالی از لطف نیست.

 • نکته اول این است که نباید فراموش کرد که اگر شب تا صبح گوشی را داخل شارژ نگه داریم این کار باعث می شود گرمای زیادی تولید شود که باعث می شود کمی به ظرفیت باتری های لیتیوم-یونی ضربه و آسیب وارد نماید.
 • نکته دوم هم این است که یک شارژر سریع از یک برند در یک گوشی هوشمند از برند دیگری را سریع شارژ نخواهد کرد. به طور واضح تر کارایی برای یک برند دیگر نخواهد داشت. و این احتمال وجود دارد با توجه به سطح آمپر و ولتاژی که یکسان نیستند به گوشی آسیب وارد کند. و باعث از بین رفتن سریع باتری گوشی هوشمند شود.
 • نکته سوم، بهترین حالت شارژ برای باتری های لیتیوم-یونی این است که شارژ باتری گوشی هوشمند خود را بین 40 تا 80 درصد شارژ نگه دارید. این عمل باعث می شود که یون های شارژ شده به کار بیوفتند و عمر باتری و سلامت باتری حفظ شود. شارژ کردن گوشی هوشمند چندین مرتبه در طول روز باعث می شود که انرژی باتری کاهش یابد. پس نتیجه می گیریم در شارژ قرار دادن دائمی به جای چند نوبت شارژ در طول روز برای باتری شما مفید تر است.

چرا شارژر وایرلس ؟

یکی از مهم ترین مزایا و دلایل استفاده از شارژر وایرلس یا شارژر بی سیم راحتی است. دیگر نیازی به سیم وکابل نیست. و شارژر های بی سیم برای راحتی و سهل کردن شارژ کردن انواع وسایل الکترونیکی و گوشی های هوشمند است. نحوه کار شارژر بی سیم به این صورت است که وقتی این شارژر را داشته باشید. دیگر نیازی نیست شارژر و کابل شارژ خود گوشی هوشمند را همراه داشته باشید. و فقط با قرار دادن گوشی همراه بر روی پد شارژی وایرلس فرآیند شارژ به صورت خودکار شروع به کار می کند.

مزیت استفاده از شارژر بیسیم

مزایای بهره گیری از شارژر بی سیم

نکات مهم در طراحی سیستم های شارژر بیسیم

در انتخاب نوع و شکل سیم پیچ شارژر وایرلس یک سری نکات را باید رعایت کرد. که ولتاژ های ورودی و خروجی و نوع کاربرد شارژی باید انتخاب شود. و سیم پیچ گیرنده باید دقیقا مانند کیت شارژر های بی سیم و ارزیابی آی سی آن باشد.

 1. به این دلیل که فضای کمی برای سیم پیچ قرار دارد باید پوششی برای جلوگیری از ایجاد صدا و تداخل الکترومغناطیسی قرار داده شود. باید نشان گری هم نشان دادن تعداد شارژ تعبیه شود.
 2. در طراحی و ساخت شارژر وایرلس نباید از فلز استفاده شود. چون که محفظه های فلزی به دلیل وجود الکترومغناطیسی ارتباط بین دستگاه گیرنده و فرستنده را قطع خواهد کرد. و هیچ گونه برقی منتقل نمی شود پس باید زمان ساخت آن از پلاستیک های نازک و مقاوم استفاده کرد.
 3. برای این که از افزایش گرمای زیاد جلوگیری کنیم، باید روشی برای تشخیص وجود اشیای فلزی در مسیر انتقال برق بین فرستنده و گیرنده طراحی و ساخته شود. زیرا این کار باعث می شود که امنیت شارژر بالا برود.

بیشتر بدانیم : شارژر وایرلس چیست؟

مکان های خطرناک برای شارژ موبایل

 • در فرودگاه ها از شارژر بی سیم شخصی خود استفاده کنید
 •  امکان دارد در کتابخانه ها گوشی ها هک شود، از شار ژر بی سیم خودتان استفاده کنید
 • سالن عمومی هتل ها
 • ماشین های کرایه ای
 • مکان های توریستی
 • پاساژ های خرید
 • کافی شاپ ها
 • شارژر فندک خودرو

مزایا و معایب باتری های لیتیوم_یونی در شارژر بی سیم

همان طور که قبلا گفتیم و توضیحات کامل را درباره شارژرهای بی سیم دادیم. امروزه گوشی های هوشمند از نوع باتری لیتیوم_یونی استفاده می کنند. که این نوع باتری ها مزایا و معایبی دارند که مورد بررسی قرار می دهیم.
مزایا:
شارژر های بی سیم سریع تر از باتری های قبلی یا به اصطلاح سنتی شارژ می شوند.
معایب:
کوچک بودن این نوع باتری ها معضل و یکی از معایب این باتری ها است.
از لحاظ دریافت شارژ محدودیت دارد.

طراحی و ساخت شارژر وایرلس

بهترین روش طراحی و ساخت شارژر وایرلس

شارژر های بیسیم وایرلس در چه زمینه هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

وسایل الکترونیک سیار و متحرک مثل: تلفن های هوشمند همراه، تبلت ها، رایانه ها، دسته های بازی های رایانه ای و... .
در جاهای مختلف مثل: خانه، محل کار و... بدون کابل از شارژر بی سیم و لوازم دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
تامین انرژی برای وسایلی مانند: تلویزیون، قاب عکس دیجیتال، سینمای خانگی و بلندگو های بی سیم و... که این کارها با کابل کشی های زیاد و هزینه بردار حذف می شوند، و از جهتی تامین انرژی لوازم جانبی رایانه های شخصی مثل موس های بی سیم، کیبورد های بی سیم، چاپگر، مانیتور و بلندگو های بی سیم و لوازم دیگر که باعث حذف کابل های مزاحم و باتری های یک بار مصرف می شود.

بهره گیری از تکنولوژی شارژر بیسیم در صنعت و حل و نقل

 • کارگاه و اماکن صنعتی

در امکان صنعتی استفاده از انتقال انرژی الکتریکی به صورت شارژر بی سیم و برای اتصال و مفصل های مکانیکی در حالت متحرک و محرک. مثل: ماشین های ساخت و مونتاژ، ماشین های بسته بندی، ربات ها و ابزار آلات ماشین اما در برخی کارهای صنعتی و حساس اتصال بی سیم کاربرد خوبی دارد مانند: حفاری، مته کاری، معدن کاری و محیط های زیر آب که معمولا استفاده کردن از سیم و کابل غیر ممکن است یا ریسک های بالایی دارد. و همچنین شارژر های بی سیم برای وسایل نقلیه خودکار. مثل: مترو، ماشین های برقی و... که باعث راحتی کار و حل کردن برخی مشکلات مثل مکانیزم پیچیده ارتباط دستگاه با شارژ های دستی و سنتی و همچنین جا به جایی باتری می شود.

 • عرصه حمل و نقل

امروزه در کشور های پیشرفته و مدرن دنیا خودرو های الکترونیکی شخصی، خودرو های عمومی و تجاری، پارکینگ های خودرویی، اتاق های کنترل از راه دور و بندها و... با استفاده از تکنولوژی بی سیم به جای متصل کردن خودرو ها به سیم های عظیم به منبع های تغذیه می توان در پارک های خودرویی روی پد های شارژر بی سیم اتومبیل را شارژ کرد. در کشور انگلیس و در شهر لندن، شرکت رنو این تکنولوژی را پیاده سازی کرده است.

عدم ضرر شارژر بیسیم برای موبایل

شارژر بی سیم برای گوشی مضر نیست!

پایان ماجرا

با توجه به مطالبی که در بالا در رابطه با شارژر بی سیم یا شارژر وایرلس گفتیم. به این نتیجه می رسیم که شارژر های بی سیم یا شارژر های وایرلس در واقع نسل جدید تر و بروز تر شارژر های سیمی هستند. و بدون توجه به عوامل و شایعاتی که وجود دارد که شارژر های بی سیم هیچ گونه ضرری برای گوشی ها و باتری و همچنین سلامت انسانی ندارند. اما به چندین نکته باید توجه کرد مانند: شرکت های سازنده شارژرهای بی سیم، برند گوشی های موبایل و همچنین نوع استفاده از این نوع شارژر ها و البته از شارژر های وایرلس استفاده کنیم که استاندارد qi را دارا هستند. البته نکاتی دیگر وجود دارد که از شارژر های بی سیم علاوه بر گوشی های هوشمند در جاهای دیگر کاربرد دارد. و امروز در صنعت های دیگر کاربرد های فراوانی دارد و این تکنولوژی روز به روز پیشرفته تر و گسترده تر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.