مقالات

دلایل تأثیرگذار استفاده از پریز توکار به جای پریزهای معمولی در چیست؟

پریز توکار به جای پریزهای معمولی

فهرست مطالب

چرا پریز توکار به جای پریز معمولی؟  امروزه با توجه به متراژ های کوچک، طراحان دکوراسیون داخلی به دنبال حذف دیوار ها و فضاهای اضافه برای گستردگی بصری فضا هستند. حذف دیوار از فضا های داخلی موجب از بین رفتن مکان قرار گیری پریز های برق می باشد. با وجود وسایل برقی متنوع و نیاز افراد به تعداد پریز بیشتر، طراحان داخلی با استفاده از پریز توکار علاوه بر ایجاد فضای مدرن نیاز کاربر را نیز رفع کرده اند. شما وقتی برای مدتی در یک ساختمان قرار می گیرید متوجه موارد زیاد استفاده از پریز ها و کلید های برق می شوید. تصور کنید در فضای اتاق یا آشپزخانه پریز برق وجود نداشته باشد. یا تعداد آن کم باشد و شما در موارد لزوم نتوانید گوشی خود را شارژ کنید یا از وسایل مورد نیاز الکترونیکی استفاده کنید. چرا گفته می شود که بهره گیری از پریز توکار به جای پریز معمولی روشی هموشمندانه و کاربردی است؟ زیرا پریز های توکار بیشتر از یک سوکت دارند و به راحتی قابل انتقال هستند. ایجاد فضایی منظم و مرتب در محیط و دکوراسیون می تواند علت دیگری برای استفاده از پریز های توکار باشد. شما می توانید در محیط کار از پریز مخفی در پارتیشن بندی و میز های ادارات استفاده کنید تا دکوراسیونی با دید بصری منظم به محیط شما ببخشد.

پریز توکار به جای پریز معمولی

چرا پریز توکار به جای پریز معمولی

فضاهایی که می توان در آنها از پریز مخفی استفاده کرد

آشپزخانه

کارایی متنوع این محصول باعث شده در فضاهای مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. آشپزخانه ها محیط هایی هستند که در آنجا از وسایل برقی زیادی استفاده می کنیم. به دلیل وجود کانتر و پنجره امکان استفاده از پریز زیاد وجود ندارد. پریز توکار در این محیط کارایی بالایی دارد.

آشپزخانه های جزیره ای

 به دلیل وجود جزیره در طراحی آشپزخانه های امروزی سیم کشی های متعدد برای استفاده از لوازم برقی مورد نیاز در آشپزخانه گزینه خوبی نمی باشد. این کار هم ایمنی و هم زیبایی بصری محیط را کاهش می دهد. به همین دلیل از پریز توکار برای چنین آشپزخانه هایی استفاده می شود. این نوع پریز به دلیل مخفی بودن باعث یکدست شدن محیط می شود.

استفاده از پریز مخفی در آشپزخانه

استفاده از پریز توکار مخفی در کانتر آشپزخانه

دفاتر کار

پریز توکار در اتاق کار به دلیل استفاده از وسایل الکترونیکی مثل کامپیوتر، دستگاه فکس، اسکن، کپی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. همیشه شاهد تعداد زیادی سیم در اطراف میز کار بوده اید که دکوراسیونی به هم ریخته به فضای اتاق می بخشد. با نصب پریز مخفی محیط یکپارچه ایجاد می شود. با نصب آن در محیط کار یا زندگی دسترسی راحتی به دو شاخه برق دارید.

مزایای استفاده از پریز توکار به جای پریز معمولی

با توجه به فضاهای داخلی دلایل متعددی برای برتری پریز های توکار نسبت به پریز معمولی وجود دارد. زندگی امروز ما با وسایل الکترونیکی متنوعی احاطه شده است که موجب می شود به فکر راه حل هایی برای استفاده درست از آنها باشیم.

مزیت های پریز مخفی توکار

پریز مخفی توکار راهکاری جدید برای فضاهای کوچک

 • ایمنی بالا

پریز های روکار برای محیط های مسکونی به دلیل حضور کودکان می توانند ایمنی پایینی داشته باشند. زیرا پریز معمولی در اکثر مواقع در ارتفاع پایین نصب می شود و به راحتی در اختیار کودکان قرار می گیرد. استفاده از پریز های توکار موجب ایجاد فضایی مخفی می شود که در دسترس کودکان قرار نمی گیرد. علاوه بر این در محیط هایی مثل آشپزخانه یا سرویس های بهداشتی با توجه به وجود رطوبت فضا استفاده از پریز روکار می تواند ایمنی پایینی در برابر رسانا بودن آب داشته باشد.

 • استفاده از چند وسیله برقی همزمان

با توجه به زیاد بودن وسایل برقی در اطراف ما، پریز توکار با دارا بودن چند سوکت برقی به طور همزمان، این امکان را فراهم می کند که بتوانید از چند وسیله به طور همزمان استفاده کنید.

 • شارژ راحت وسایل هوشمند

در برخی از مدل های پریز توکار، اتصال کابل به وسیله ی پورت های USB و HDMI صورت می گیرد. همین مزیت این امکان را به شما می دهد که بدون استفاده از آداپتور گوشی خود را شارژ کنید. پریز توکار شارژر دار در آشپزخانه باعث می شود شما در حین انجام فعالیت های روزانه تان در آشپزخانه، به وسایل هوشمند خود نیز دسترسی داشته باشید.

پریز توکار شارژر دار خارجی

شارژ آسان با پریز توکار شارژر دار

 • داشتن ظاهری زیبا

نصب پریز توکار فضایی یک دست به روی کانتر یا میز شما می بخشد. رنگبندی های متنوع و مدرن و سازگار با دکوراسیون این محصول انتخاب را راحت تر می کند. برخی از مدل های پریز مخفی به صورتی است که نیازی نیست صفحه را برش بزنید به صورت کنجی قابل نصب هستند.

 • دسترسی راحت

با استفاده از پریز توکار شما در محیط خانه و یا محل کار این امکان را دارید که جریان برق را به هر نقطه می خواهید انتقال دهید. برای انتقال برق دیگر نیاز نیست دیوار ها را خراب کنید یا تغییری در مسیر سیم کشی محیط ایجاد کنید. این وسیله را می توانید در محیطی که از وسایل برقی زیاد استفاده می کنید نصب کنید. مانند روی میز کار، کانتر آشپزخانه یا میز تلویزیون. اتاق جلسات نیز به دلیل استفاده از پروژکتور، لپ تاپ و وسایل صوتی دارای وسایل الکترونیکی زیادی است که می توان برای از بین بردن حجم زیادی از سیم ها از کلید پریز مخفی استفاده کرد.

 • بهینه سازی سیم کشی متعدد

همانطور که اشاره شد مدل های مختلف پریز توکار دارای چند سوکت برق می باشد. نصب آن بر روی دیوار یا ام دی اف باعث می شود شما دیگر به سیم کشی های متعدد نیاز نداشته باشید. و این امکان را برای شما فراهم می کند تا دکوراسیونی یکپارچه داشته باشید.

پریز توکار آسانسوری خارجی

پریز توکار آسانسوری که محبوبیت بالایی دارد

 • خاصیت ضد آب بودن

از آنجایی که این پریز های مخفی در هر فضایی قابل استفاده است، به دلیل ایمنی بالا و کارایی زیاد در فضاهایی که دارای رطوبت می باشند به دلیل ضد آب بودن نیز کاربردی می باشد.

 • نصب توکار و اشغال فضای کم

و آخرین و مهمترین دلیل برای استفاده از پریز توکار به جاب پریز معمولی ! این محصول به صورت تو کار نصب می شود. پریز توکار این امکان را فراهم می کند که شما با توجه به سایز فضا آن را نصب کنید. با توجه به کارایی بالا فضای کمی را اشغال می کند. برای نصب این محصول شما نیازی به تخصص ندارید با برش ام دی اف یا صفحه ای که می خواهید نصب کنید می توانید به راحتی آن را با چند پیچ نصب کنید.

علاوه بر این بعد از اتمام کار با سوکت می توانید درب آن را ببندید یا در مدل های استوانه ای آن را به داخل شکاف برگردانید.

بیشتر بخوانیم : پریز توکار کابینت یا پریز مخفی میز چیست؟

انواع مدل های پریز های مخفی

پریز توکار دارای تنوع بسیاری در شکل و رنگ می باشد. شما می توانید با توجه به فضایی که دارید، مدل موردنظرتان را انتخاب کنید.

مدل استوانه ای یا آسانسوری

مدل های پریز توکار استوانه ای به صورت کاملاً مخفی در فضا قرار می گیرند. محل نصب آنها به صورت دایره برش داده می شود. توجه داشته باشید قطر برش متناسب با قطر پریز باشد. مدل استوانه ای دارای عمق می باشد. شما باید در داخل کانتر یا میز کار خود فضایی متناسب با طول استوانه داشته باشید. این مدل بعد از استفاده در مخزن استوانه ای خود قرار می گیرد و فضای بسیار کمی اشغال می کند.

پریز مخفی آسانسوری یا استوانه ای

پریز مخفی آسانسوری هوشمند

پریز مخفی داشبوردی

مدل دیگر از پریز های توکار به صورت مکعبی می باشد. با فشردن دکمه پاپ آپ پریز به صورت 45 درجه باز می شود و به راحتی قابل استفاده می باشد. نام دیگر این مدل داشبوردی است. شکل های مکعبی هم سطح با کانتر یا میز کار شما می باشند و فضای شما را مرتب نشان می دهند. مدل کنجی یکی دیگر از مدل های طراحی شده کلید پریز توکار می باشد که بسیار کاربردی طراحی شده است. شما می توانید این نوع پریز را در کنج نصب کنید و فضای بسیار کمی را اشغال کنید. این نوع مدل نیازی به برش ندارد و در کنج نصب می شود. برای میز های کار یا میز کنفرانس می توانید از مدل پریز توکار میز فول استفاده کنید. این نوع مدل از پریز های توکار قابلیت های بسیاری دارد که بهترین گزینه برای میز کنفرانس می باشد. نکته قابل توجه این است که تمامی مدل های نام برده می توانند مجهزی به خروجی های متعددی نظیر HDMI , USB و VGA باشند. البته در برخی مدل های پیشرفته شاهد حضور شارژر وایرلس بر روی پریز های مخفی نیز هستیم.

پریز توکار داشبوردی مکعبی

پریز توکار داشبوردی مدل مکعبی

برای انتخاب پریز های توکار مناسب چه چیزی مورد اهمیت است؟

 1. آن چیزی که برای انتخاب شما در کلید پریز توکار اهمیت دارد مرغوبیت جنس محصول می باشد. اینکه محصول را از شرکت های معتبر تهیه کنید.
 2. مورد بعدی در نظر گرفتن فضایی است که می خواهید پریز مخفی خود را در آن نصب کنید. با توجه به اندازه فضا سایز مورد نظر از پریز را انتخاب کنید.
 3. جنس کلید پریز برق از ترکیب پلاستیک باکالیت است. که از مرغوب ترین نوع پلاستیک می باشد. البته در برخی از آنها از آلومینیوم نیز استفاده می شود.
 4. پلاستیک باکالیت فضایی ایمن را فراهم می کند زیرا عایق مناسبی در برابر جریان برق می باشد.
 5. کلید پریز های توکار دارای طیف رنگی مشکی، نقره ای، طلایی و سفید می باشند که شما با توجه به دکوراسیون و رنگ بندی فضای خود می توانید انتخاب مناسبی داشته باشید.
 6. بیشتر پریز های مخفی دارای سه سوکت برق، پورت USB و برخی مجهز به پد شارژر وایرلس می باشند.
 7. در مدل های پیشرفته تر ما شاهد حضور اسپیکر ها و نورهای ال ای دی زیبا در این محصولات هستیم.

در نهایت شما برای انتخاب مناسب باید به مواردی که نیاز دارید دقت کنید تا بتوانید کلید پریز کاربردی را انتخاب کنید.

پریز توکار و شارژر وایرلس

پریز توکار مخفی به همراه پد شارژر وایرلس

کلام آخر

با توجه به موارد ذکر شده در بالا می توان گفت استفاده از پریز توکار علاوه بر رضایت کارفرما مورد تایید طراحان داخلی نیز می باشد. استفاده از پریز برق بر روی دیوار فضای بصری نامناسبی از نظر طراحی ایجاد می کند. علاوه بر آن نصب دیوار پوش یا کاغذ دیواری را دشوار می کند. هرچقدر پریز برق در دیوارها کمتر استفاده شود کار طراح نیز راحت است. در پایان باید خاطر نشان کرد که پریز توکار باعث ایجاد فضایی منظم و مرتب در محیط می شود. و بیشترین کاربرد را در آشپزخانه ها، دفاتر کار و سالن های کنفرانس و اجتماعات دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *