مقالات

شارژر وایرلس چیست؟

شارژر وایرلس چیست؟

فهرست مطالب

در این قسمت می‌خواهیم که به طور کامل بخوانیم؛ شارژر وایرلس چیست و طرز کار آن بدهیم. در ادامه از مزایا و معایب آن نیز صحبت خواهیم کرد.

همه چیز درباره ی شارژر وایرلس

شارژر وایرلس می‌تواند موجب شود که دستگاه تلفن همراه بدون نیاز به سیم و به شکل وایرلس شارژ شود. همچنین واضح است پر اهمیت‌ترین دلیل استفاده از شارژر وایرلس یا بی‌سیم، آسودگی کاربران می‌باشد؛ چرا که دیگر شما نیازی به اتصال سری شارژر به گوشی همراه‌تان ندارید. البته قابل ذکر می‌باشد که در زمان شارژ با سیم برای انتقال انرژی به گوشی این روند منتقل شدن انرژی از طریق کابل متصل به گوشی صورت می‌گیرد. در این حالت با اینکه سیمی به گوشی متصل نمی‌باشد اما انتقال انرژی برق همچنان از طریق سیم می‌باشد. در حالی که این سیم به جای آن که به گوشی تلفن همراه وصل باشد، به خود شارژر وایرلس متصل می‌باشد.
در نتیجه شارژر وایرلس با یک عدد سیم به منبع تغذیه برق متصل می‌باشد. سپس با قرار دادن گوشی بر روی پد شارژر بی سیم می‌توان بدون اتصال گوشی تلفن همراه به هیچ نوع سیمی، آن را خیلی ساده شارژ کرد.
پد شارژر بی سیم بسیار کاربردی می‌باشد. چرا که در هرجایی می‌تواند قرار بگیرد و بسیار به محیط زیبایی می‌بخشد. این پد شارژر را هر جایی می‌توانید قرار بدهید. روی میز کار خود، داخل ماشین و هرجایی که یک سطح نسبتاً مسطح داشته باشد.

شارژر وایرلس بی سیم مدرن

شارژر بی سیم راهی جدید برای شارژر تلفن!

چگونه می‌توانیم از شارژر وایرلس استفاده کنیم؟

این نوع شارژر بی سیم QI می‌تواند با ایجاد یک میدان مغناطیسی گوشی شما را شارژ نماید. تنها کاری که نیاز هست شما انجام بدهید آن است که گوشی خود را بدون نیاز به سیم بر روی جایگاه شارژر قرار دهید.
سپس شارژر وایرلس با ایجاد میدان مغناطیسی میزان شارژر مورد نظر را به تلفن همراه شما می‌رساند. زمانی که تلفن همراه خود را از آن استند دور نمایید، شارژ متوقف خواهد شد.

استاندارد QI چیست؟

در واقع استاندارد QI مجموعه قوانینی می‌باشد که در جهت نوع کارکرد و توانایی شارژر‌های بی‌سیم با گوشی‌های همراه را می‌پذیرد. یعنی گوشی‌های همراه مختلف و شارژرهای وایرلس مختلف اگر استاندارد QI را داشته باشند، می‌توانند به درستی کار کنند.
در نهایت می‌توان گفت این استاندارد QI باعث یکسان‌سازی و همگام سازی‌ شارژرهای بی‌سیم مختلف با گوشی‌های تلفن همراه متفاوت شده است. خوب است که ذکر کنیم در خودروهایی مانند هیوندای، نیسان، شورولت نیز از این استاندارد پیروی شده است.

شارژر بی سیم استاندارد

برخی شارژرهای بی سیم از استاندارد OI پیروی می کنند.

در چه جاهایی شاهد وجود شارژر وایرلس خواهیم بود؟

این تکنولوژی نیز مانند سایر تکنولوژی‌ها به زودی فراگیر خواهد شد و شما در اکثر مکان‌ها شاهد آن خواهید بود. مثل زمانی که وای‌فای به عرصه آمده بود و اکنون کمتر جای عمومی‌ای را یافت می‌کنید که از وای‌فای بی‌بهره باشند. این شارژرها نیز در اکثریت اماکن عمومی مانند شرکت‌ها، هتل‌ها، فرودگاه‌ها و... و همچین خانه‌های شخصی، به زودی فراگیر خواهد شد.

استفاده از شارژر وایرلس چه کاربردی دارد؟

کاربردهای شارژر بیسیم واضح می‌باشد. چرا که دیگر شما را از بند سیم‌ها و اتصالات طولانی رهایی می‌دهند. هیچ‌گاه مجبور نخواهید بود که با کابل‌های USB کلنجار بروید. همچنین دیگر هراسی از برخورد سیم‌ها و اتصالات با برق و آب را نخواهید داشت. در آخر شما زمانی که گوشی تلفن همراه خود را با کابل‌های مختلف شارژ می‌کردید ممکن بود که در اثر اتصالات این کابل‌های مختلف در مرور زمان محل پورت گوشی شما را آسیب بزند و دوام گوشی شما را کاهش بدهد. همچنین کاربرد وسایل وایرلس دیگر از چشم ما دور نمی‌باشد. چرا که همه‌ی این‌ها تنها در هدف سهولت زندگی انسان قدم برمی‌دارند. حتی در آینده تلاش بر آن می‌باشد که شارژرهای بی‌سیمی طراحی شوند که نه تنها به سیم نیازی ندارند بلکه با دور کردن تلفن همراه‌تان از استند، باز هم گوشی در حال شارژ باشد.
به عبارتی هدف تولید شارژر‌ بی سیم این می‌باشد که دیگر حتی نیازی نباشد که گوشی‌ها را بر روی یک سطح قرار دهید تا شارژ شوند. بلکه در فاصله‌ی معینی از آن استند، خود شارژ شوند.

کاربرد شارژر بیسیم

با شارژر بیسیم هیچ‌گاه مجبور نخواهید بود که با کابل‌های USB کلنجار بروید.

آیا می‌توان از هر مدل از شارژر بی‌ سیم QI استفاده کرد؟

پاسخ این سوال که آیا می‌توان از هر مدل شارژر بیسیم استفاده کرد یا خیر، بستگی به نوع تلفن همراه شما دارد. اگر تلفن همراه شما از این قابلیت پشتیبانی کند آن‌گاه می‌توانید از هر نوع شارژر بی سیم استفاده نمائید. در نهایت تنها موضوع انتخاب نوع شارژر می‌ماند که می‌توانید از ارزان‌ترین تا گران‌ترین نوع آن‌ها را با توجه به نیاز و اولویت خود، تهیه نمایید.

میزان قدرت شارژر QI چه مقدار می‌باشد؟

اگر از نوع شارژر بیسیم کم‌مصرف باشد معمولاً می‌تواند 5وات انرژی الکتریسیته را به گوشی‌های تلفن همراه برساند. در مقابل تا قدرت 12 وات نیز وجود دارد. همچین نوع کم‌مصرف می‌تواند تا فاصله‌ی 4 سانتی‌متری کار کند.

کدام تکنولوژی در گوشی های موبایل امکان استفاده از شارژر وایرلس را فراهم می کند؟

در داخل گوشی‌های تلفن همراه جهت ایجاد تکنولوژی‌ای برای استفاده از شارژر بیسیم از سیم‌پیچ‌هایی استفاده می‌شود. این سیم‌پیچ‌ها به عنوان گیرنده جریان مغناطیسی عمل می‌کنند. این جریان را به جریان برق مورد نیاز برای شارژ شدن گوشی تلفن همراه استفاده می‌کنند.

شارژر وایرلس از چه گوشی پشتیبانی می کند؟

برخی از گوشی ها قابلیت شارژر با شارژر وایرلس را ندارند!

استفاده از شارژر بی‌ سیم QI برای انسان یا دستگاه خطری دارد؟

پاسخ این سوال قاطعانه خیر خواهد بود. چرا که بر روی این مسئله تحقیقات جامعی صورت گرفته شده و ثابت شده است. این دستگاه‌ها پرتوهایی که از خود ساطع می‌کنند هیچ خطری برای انسان یا دستگاه گوشی تلفن همراه نخواهد داشت. تنها احتمال دارد که دستگاه هنگام استفاده کمی داغ شود که آن هم جای نگرانی ندارد.

چرا گوشی تلفن همراه هنگام شارژ به وسیله‌ی شارژر بیسیم داغ می‌شود؟

این پدیده به این دلیل پیش می‌اید که شما هنگام شارژ گوشی خود با اتصالات کابل میزان از بین رفتن انرژی کمتری را شاهد خواهید بود تا زمانی که شارژر وایرلس این کار را انجام می‌دهید. واضح است که این میزان انرژی از بین رفته به شکل گرما درآمده و در سطح محیط پخش می‌شود. از آن جا که گوشی تلفن همراه نزدیک‌ترین شی در آن منطقه می‌باشد قاعدتاً در این مسیر حرارت قرار گرفته و داغ می‌شود.

شارژر بی سیم بی خطر یا کم خطر؟

شارژر بی سیم برای بدن انسان بی خطر است.

نحوه‌ی استفاده از شارژر بی سیم QI چگونه است؟

در ابتدا برای چگونگی کار با شارژر وایرلس نیاز می‌باشد که آگاهی یابید که آیا تلفن همراه شما از قابلیت شارژر QI برخوردار می‌باشد یا خیر؟البته اگر گوشی شما این ویژگی را ندارد، امکان اضافه کردن این مسئله وجود دارد اما بهتر است بدانید که کمی هزینه‌بر خواهد بود.
در انتها شما گوشی را بر روی استند شارژر قرار می‌دهید و با اینکه خود تلفن همراه را مستقیماً به منبع تغذیه متصل نمی‌کنید اما شارژر QI خود مستقیم به منبع تغذیه متصل است. این منبع تغذیه می‌تواند هر چیزی مانند کابل USB کامپیوتر باشد. همچنین اگر در شرایطی قرار گرفتید که نمی‌توانید در یک مکان بمانید یا اینکه برق وجود نداشت، می‌توانید از پاور بانک نیز استفاده کنید.
زمانی که شارژر وایرلس را به منبع تغذیه اتصال می‌دهید رنگ چراغ آن سبز خواهد شد. گوشی خود را بر روی استند آن قرار داده و از شارژر شدن گوشی خود اطمینان حاصل نمایید. سپس رنگ چراغ دستگاه به آبی تغییر می‌کند. خوب است که فراموش نکنید که پس از اتمام کار شارژر را از منبع تغذیه منفصل نمایید.

چرا استفاده از شارژر وایرلس برای برخی افراد دلچسب نیست؟

به دلیل هدر رفتن انرژی هنگام شارژ می‌توان گفت که سرعت شارژ شدن گوشی تلفن همراه شما در این حالت ممکن است که کمی کندتر بوده باشد. همچنین می‌دانیم که هنگام شارژ شدن گوشی همراه نباید با آن کار کرد تا عمر باتری آن بهتر بماند اما در این حالت که شما نیازی نیست که گوشی خود را به سیمی متصل نمایید ناخودآگاه میزان استفاده‌ی شما از گوشی تلفن همراه در هنگام شارژ افزایش می‌یابد و این کار پیامد خوبی برای عمر باتری دستگاه شما ندارد.
در آخر می‌توان گفت هم‌اکنون هنوز تمامی گوشی‌های تلفن از این ویژگی شارژ شدن توسط شارژر بی‌ سیم استفاده نمی‌کنند. البته قابل ذکر است که شرکت شیائومی موفق شده است که شارژر وایرلس را معرفی کند که سرعت شارژ کردن آن از شارژرهای سامسونگ و اپل به مراتب بالاتر باشد.

نحوه استفاده از شارژر وایرلس

چگونگی نحوه استفاده از شارژر وایرلس

هنگام خرید شارژر وایرلس به این نکات دقت کنید!

  • وزن شارژر وایرلس

اگر بخواهید شارژر خود را به همراه خودتان در طول روز حمل کنید، بهتر است که از مدل‌هایی با وزن سبک‌تر بهره بگیرید.

  • سایز شارژر

در حقیقت شارژرها شکل‌ها و مدل‌های متنوعی مانند دایره‌ای شکل یا مستطیل گونه دارند. شما می‌توایند با توجه به سلیقه و نیازهای خود یکی از این اشکال و مدل‌های مختلف را انتخاب نمایید.

شارژر وایرلس بیضی

شارژر بیسیم بیضی استند دار

شارژر وایرلس مستطیل

شارژر وایرلس مستطیلی

شارژر وایرلس مربع

شارژر بیسیم مربع

شارژر وایرلس دایره ای

شارژر وایرلس دایره ای

  • شدت جریان خارج شده از شارژر بی سیم

شارژرهای بی‌سیم شدت جریان خروجی متفاوتی می‌توانند داشته باشند. به عنوان مثال می‌توانند جریان خروجی یک سری از آن‌ها یک آمپر باشد که مشخص است مرتبط با گوشی‌های تلفن همراه می‌باشد. در مقابل اما برای تبلت می‌تواند شدت جریان خروجی دو آمپر باشد.

  • چراغ شارژر بی سیم

شارژر بیسیم همان طور که در بالا نیز ذکر شد دارای یک چراغ می‌باشد که در موقعیت‌های مختلف رنگ‌های متفاوتی دارد. علاوه بر آگاهی بخشی از وضعیت شارژ می‌تواند باعث بهبود ظاهر دستگاه نیز بشود.

آیا امکان شارژ سریع گوشی با شارژر وایرلس وجود دارد؟

پاسخ این سوال هم نیز به گوشی شما بستگی دارد. که آیا قابلیت فست شارژینگ یا شارژ سریع را دارد یا خیر. اگر داشته باشد در نهایت شما هم می‌توانید شارژر وایرلسی را انتخاب کنید که آن هم متناسب با گوشی تلفن همراه شما قابلیت شارژ سریع را داشته باشد.

شارژ سریع گوشی با شارژر وایرلس

امکان شارژ سریع گوشی با شارژر وایرلس

کلام آخر

مشاهده کردیم که در ابتدا با شارژر وایرلس آشنا شدیم. در ادامه طرز کار آن را به شکل ساده و قابل فهم توضیح دادیم. از استاندارد آن گفتیم و اینکه آیا برای انسان خطری دارد یا خیر و آیا از خود پرتوی خطرناکی ساطع می‌کند یا نه،‌ نیز صحبت به عمل آوردیم. در ارتباط با نوع سخت‌افزار موجود در گوشی‌های تلفن همراه که در جهت ایجاد این تکنولوژی در نظر گرفته شده‌اند نیز سخن گفتیم. در آخر نیز از میزان قدرت شارژ آن صحبت کردیم. در پایان امیدوارم که این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *