مقالات

پریز توکار کابینت یا پریز مخفی میز چیست

پریز توکار کابینت چیست؟

فهرست مطالب

پریز مخفی کابینت زیبایی و پنهان کاری را با هم دارد. در واقع این پریز یک راه حل هوشمندانه برای برق رسانی است. آشپزخانه های امروزی با آن همه دستگاه ها و وسایل برقی به نمایشگاهی از فن آوری شبیه شده اند. یخچال، فریزر، ماشین لباس شویی، اجاق، پکیج، هود، ظرفشویی، تستر، چرخ گوشت و وسایل دیگر برقی، همه به منبع برق جداگانه نیاز دارند. اگر برای هر کدام یک پریز روکار جداگانه پیش بینی شده بود، همه دیوارهای آشپزخانه سرتاسر از پریزهای به هم فشرده پر می شد. هوشمندانه ترین راه، کاستن از تعداد پریزهای روکار و مخفی کردن آنها در جای جای آشپزخانه است. این پریزهای استتار شده یا مخفی همان پریزهای توکار کابینت هستند. آنها را در کانتر کابینت یا میز کار و کابینت جزیره آشپزخانه جاسازی می کنند. نمای آشپزخانه با این راه حل هوشمندانه، دستکاری نمی شود. به جای سیم کاری های طولانی، تنها با چند سوکت و یک پریز به همه دستگاه ها و وسایل برقی تان، برق رسانی خواهید کرد. البته به جز آشپزخانه در محیط های کاری و آزمایشگاه ها نیز کاربرد دارند. اما زیبایی تنها هدف طراحان این پریزها نبوده است. ایمنی یکی از مهم ترین ویژگی های این پریز هاست.

پریز توکار کابینت

پریز توکار کابینت گامی به سوی ایمنی و مدرنیته

پریز مخفی و کودکان بازیگوش

همجواری آب و برق در محیطی چون آشپزخانه یک وضعیت خطر آفرین همیشگی است. حالا در این فضای بالقوه خطرناک کودکان را هم قرار می دهیم. سطح هشدار خود به خود بالا می رود. کودکان با طبیعت بازیگوش خود به همه جا سرک می کشند. پریز مخفی کابینت این وضعیت خطرناک را از بین می برد. کودکان با وجود پریز مخفی کابینت در وضعیتی ایمن به سر خواهند برد. طراحی خاص این پریزها و بدنه پنهان شده آنها، از چشم بازیگوش کودکان پنهان می ماند.

انواع مدل های پریز توکار کابینت

پریز توکار کابینت معمولا به شکل های استوانه ای یا آسانسوری، مربعی، مستطیلی، کشویی، گرد و کنجی طراحی می شود. هر کدام از این پریزها با یک نیاز خاص سازگاری یافته اند. در واقع برای هر کدام از فضاها و نیازهای خاص یک نوع پریز طراحی شده است. انواع این پریزها را با هم مرور می کنیم :

پریز توکار کابینت استوانه ای

پریز توکار کابینت مدل آسانسوری

پریز استوانه ای یا آسانسوری

طراحی استوانه ای گونه ی این پریز مخفی به شکلی صورت گرفته است که در فضاهای خیلی کوچک نیز به سادگی جاسازی می شود. این پریز همزمان چندین وظیفه را با هم انجام می دهد. پریز آسانسوری در بدنه خود دو سوکت برق، دو پورت یو اس بی، یک موتور برقی و اسپیکر بلوتوثی دارد. در واقع پریز استوانه ای، شکل مینیاتوری شده چند دستگاه در هم فشرده است. بدنه این پریزها معمولا از آلومینیوم و پلاستیک فشرده ساخته می شود. این دو ماده، پریز را در برابر گرما و رطوبت ایمن می سازند.

نصب پریز مخفی استوانه ای

برای جاسازی پریز آسانسوری در کانتر آشپزخانه یا بر میز کار، باید سوراخی با یک قطر معین در رویه کانتر یا میز ایجاد شود. البته در بیشتر میزها به صورت پیش ساخته سوراخی برای جاسازی این پریزها، تعبیه شده است. پریز به صورتی عمودی در این سوراخ فرو می رود. پس از پایان روند جاسازی، تنها یک شکل مدور بر رویه کانتر یا میز دیده خواهد شد. در زمان نیاز، کافی است که در پریز را به آرامی فشار دهید. بدنه پریز با کارکردی فنر گونه تا دو سانت بالا می آید. با کشیدن دستگیره پریز، همه آن رو به بالا کشیده می شود.

روش استفاده از پریز توکار آسانسوری

برای نگهداری پریز توکار کابینت آسانسوری، در انتهای آنها دو زبانه جاگذاری شده است. پس از بیرون کشیدن کامل پریز، این زبانه ها بیرون می آیند. برای پایین فشردن پریز و بستن آن، باید زبانه ها را رو به پایین فشرده و پریز را پایین دهید. البته این کارکرد مخصوص نوع مکانیکی آن است. برای استفاده از پریز آسانسوری برقی باید دکمه پاور آن را به مدت سه ثانیه فشار دهید. برای بیرون کشیدن پریز از کابینت نیز باید دکمه پاور را دوباره فشار دهید. این مدت برای فعال سازی اسپیکر بلوتوثی پنج ثانیه است. برای خاموش سازی آن نیز باید انگشت خود را به مدت سه ثانیه بر آن فشار دهید.

پریز مخفی کشویی

پریز مخفی کشویی ساده گسون

پریز کشویی توکار

به شکلی از پریز مخفی کابینتی گفته می شود که درپوش آن به بغل و به صورتی کشو گونه باز و بسته می شود. این نوع پریز به خاطر پهنای کم و ناپیدای خود کاربرد گسترده ای یافته است. پریز کشویی به پورت USB و HDMI و شبکه و تلفن نیز مجهز است. طراحی خاص آن، پریز کشویی را برای زیر میزها مناسب ساخته است. در واقع می توان به آن پریز توکار میز نیز گفت. در رنگ بندی های مشکی و سیلور عرضه می شود. کاربرد این نوع پریزها گسترده است. اما ویژگی های خاص آنها باعث شده است که در محیط های اداری با استقبال زیادی روبرو شوند. ویژگی کشویی این پریزها آنها را کاملا با نیاز محیط های اداری یا آموزشی سازگار نموده است.

پریز مستطیل مخفی

پریز مخفی مستطیل

پریز مستطیلی مخفی

فضایی که این پریز به خود اختصاص می دهد در مقایسه با پریز استوانه ای کمتر است. علاوه بر قابلیت های پریز مخفی استوانه ای، یک قابلیت پرکاربرد دیگر هم دارد. دارای شارژر یو اس بی موبایل است. نوع اداری آن، پورت هایی همچون تلفن، شبکه، VGA،HDMI و غیره هم دارد. این پریز از تنوع رنگی گسترده ای برخوردار است. در بازار دو نوع ساده و موتور دار آن دیده می شود.

پریز برق کنجی

پریز توکار کنجی کابینت

پریز کنجی

این شکل از پریز در کنج کابینت ها یا دیوار ها جای می گیرد. نمای کابینت ها یا آشپزخانه با این پریز دست نخورده باقی می ماند. رویه پریز کنجی از استیل درست می شود. ظاهر زیبا و خوش نمایی دارد. در جاهایی که کابینت ها فضایی برای پریزهای توکار پیش بینی نکرده اند، این پریز کارکرد بهینه ای می یابد. طراحی آن به گونه ای است که در فضاهای بی مصرفی چون کنج ها جا می گیرد. در دو شکل عمودی و افقی جاسازی می شود. به خاطر پیکره مثلثی شکل خود با هر دکوراسیونی همخوانی می یابد.

پریز فانتونی

علاوه بر انواع بالا یک نوع پریز مخفی دیگر پریز فانتونی است. این محصول ایتالیایی را برای جاسازی نامشهود در کابینت، میزهای کنفرانس و اداری طراحی کرده اند. فضای خیلی کمی را اشغال می کند. خطر برق گرفتگی در محیط های پر شست و شویی چون آشپزخانه را به صفر می رساند. بدنه آن حاوی پریزهای دو شاخه و سه شاخه است.

بیشتر بخوانیم: دلایل تأثیرگذار استفاده از پریز توکار به جای پریزهای معمولی در چیست؟

شکل ظاهری پریز توکار کابینت

پریز توکار کابینت همانگونه که از نامش پیداست یک پریز مخفی است که خود را در پیکره کابینت ها و البته در جاهای دیگری همچون میزهای کار و کنفرانس استتار می کند. هدف از این پریز ها زیبا سازی محیط و برق رسانی به دستگاه هایی است که تعداد پریز های موجود، برای تامین انرزی آنها کافی نباشند. همانطور که گفتیم توکارند و تنها در وقت نیاز به شکل های کشویی یا آسانسوری و داشبوردی باز شده و پس از کاربرد، دوباره به وضعیت بسته و ناپیدای پیشین باز می گردند. بارزترین ویژگی این پریز ها، فضای کمی است که اشغال می کنند. برخی از پریز های توکار به شکلی مکانیکی باز می شوند و باز شدن برخی دیگر، الکترونیکی است.

پریز آسانسوری کابینتی

پریز آسانسوری توکار کابینتی

بهترین مدل پریز توکار کابینت کدام است؟

یکی از بهترین انواع پریز توکار کابینت پریز برقی استوانه ای گسون است. این پریز ویژگی های منحصر بفردی دارد. باز و بسته شدن این پریز برقی است. با لمس نرم دکمه بالای آن به آرامی بالا می آید. پس از پایان کار، با لمس همان دکمه، به همان روند نرم دوباره از دیده ها پنهان می شود. دو سوکت برق دارد. پورت USB-A آن نیز دو عدد است. یک بلندگوی وایرلس نیز در آن تعبیه شده است. شارژ وایرلس نیز در بدنه آن جاسازی شده است. بدنه پریز برقی توکار از فایبرگلاس ساخته شده است. رنگ بندی آن مشکی و سیلور است. ابعاد این محصول 430×120 میلی­متر (قطر، ارتفاع) است. سایز برش آن نیز قطری به اندازه 100 میلی متر دارد. ولتاژ این پریز 110 تا 240 ولت است.

نکات مهم پیش از خرید پریز مخفی میز

پیش از خرید پریز مخفی میز و کابینت، رعایت برخی نکات می تواند یک خرید خوب را برای شما تضمین کند.

  • رنگ دکوراسیون آشپزخانه شما ملاک هر نوع انتخابی است.

باید توجه کرد که آیا رنگ پریزهای خریداری شده با رنگ کابینت ها همخوانی دارد یا خیر. بدون این همخوانی، پریزها همچون جزیره های مستقل رنگی در فضای کابینت ها و آشپزخانه خودنمایی خواهند کرد. به همین دلیل توجه به همخوانی رنگی پریز های توکار، رنگ کابینت ها و دکوراسیون کلی آشپزخانه یک هارمونی رنگی چشم نواز را در فضای زندگی شما خواهد آفرید.

  • پیش از خرید با توجه به فضایی که در اختیار دارید مشخص سازید که به کدام نوع از پریز های توکار نیاز دارید؟

فضای توکاری که در اختیار دارید با کدام یک از پریز های توکار مستطیلی و استوانه ای تناسب دارد. پریز استوانه ای به یک فضای طولی نیازمند است. پریز مستطیلی برخلاف نوع استوانه ای به فضایی عرضی احتیاج دارد. البته بهترین زمان جاسازی پریز های توکار زمان ساخت کابینت هاست. چرا که بهترین مکانی که پریز های توکار می توانند بر آن قرار بگیرند، صفحه پیشخوان آشپزخانه است.

  • جنس پریز مخفی نیز یک ملاک مهم در خرید آنهاست.

پریز های توکار با چند هدف ساخته شده اند. یکی اینکه منبع برق رسانی پنهان باشند. دوم اینکه زیبایی محیط زندگی تان را چند برابر کنند. و سوم اینکه ایمنی محیط زندگی تان را تضمین نمایند. در نتیجه خرید یک کالای تضمین شده از یک مرکز معتبر، سلامتی شما را نیز تضمین می نماید. ایمنی در کالاهای برقی یک معیار مهم در خرید آنهاست. چرا که یکی از هدف های اساسی این پریز حفظ ایمنی محیط زندگی است. ویژگی پنهان و استتار شده آن، خطر برق گرفتگی کودکان را به صفر می رساند.

خرید پریز توکار کابینت

نکات کلیدی در خرید پریز توکار کابینت

سخن پایانی

پریزهای توکار، زیبایی و کاربرد بهینه را با هم تلفیق نموده اند. امروزه نیازهای یک آشپزخانه مدرن اقتضا می کند که گروه بزرگی از دستگاه ها و وسایل برقی را در خود نگه دارد. طبیعی است که تعداد پریزهای استاندارد موجود برای برق رسانی به همه این وسایل کافی نیست. پریزهای توکار پاسخی به این نیاز اند. علاوه بر آن این وسیله، زیبایی دکوراسیون شما را حفظ می کند. بالاتر از همه به خاطر مخفی بودن، برای کودکان هیچ خطری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *